W tym dziale znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Festiwalu Balonowego. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. Być może znajdą Państwo odpowiedź na nurtujące pytanie bez konieczności dzwonienia lub pisania maili.

 

 

1. Jaki jest termin Festiwalu?

Festiwal odbędzie się w dniach 5-7 lipca 2019. W związku z tym, że sporo załóg balonowych przyjeżdża do Szczecinka z odległych miejsc, nieoficjalnie wielu z nich spotyka się już 4. lipca w Dworze Pomorskim w Luboradzy, gdzie też planowany jest pierwszy start balonów.


2. Pogoda - kiedy balony mogą latać?

Balony to startki powietrzne zależne w 100% od wiatru dlatego pogoda ma decydujące znaczenie w planowaniu startów. Balon zawsze leci z prędkością i kierunkiem wiejącego wiatru. Wiatr jest elementem decydującym o tym czy starty się odbędą czy muszą zostać odwołane. Jeśli prędkość wiatru przy ziemi przekracza 10 węzłów (ok. 20 km/h), wtedy start balonów musi zostać odwołany. Oczywiście ważne aby na czas lotu nie było opadów. Gdy zapowiadane są deszcze, balony również nie mogą wystartować.


3. Dlaczego tylko wcześnie rano lub późnym popołudniem?

Związane jest to z nagrzewaniem się ziemi i termicznymi ruchami powietrza. Balon wymaga stabilnej pogody. Latem w ciągu dnia ziemia mocno się nagrzewa. Co jakiś czas od ziemi odrywa się ciepłe powietrze, które gwałtownie porusza się do góry. Zjawiska takie nazywane są termiką. To niebezpieczne dla balonów, dlatego starty planujemy tylko wtedy kiedy to zjawisko nie wystepuje (do 3 godzin po wschodzie słońca lub najwcześniej 3 godz. przed zachodem słońca). 

4. Gdzie ląduja balony ? 

Miejsce lądowania balonów ściśle zależy od kierunku wiejącego wiatru. Balonem nie można sterować co wyklucza wybór konkretnego miejsca lądowania. Wszystkie balony po stracie na terenach OSiR lecą zgodnie z kierunkiem wiatru. Jednak balony mogą wchodzić na różne wysokości. Kierunek wiatru również zmienia się wraz z wysokością, a więc może się okazać, że po godzinnym locie każdy balon wyląduje w innym miejscu. Jest to jednak związane z kierunkiem wiatru na wysokości na jakiej leciały balony a nie z wyborem miejsca lądowania przez organizatora lub pilota.


5. Co to jest Parada Balonów i czy balony będą leciały poczas Parady?

Parada Balonów, organizowana w niedzielne południe i nie jest lotem. Jest to przejazd wszystkich załóg balonowych ulicami Szczecinka w kolumnie, eskortowanej przez policję. Parada jest wyłącznie prezentacją załóg i nie wiąże się ze startem balonów.

UWAGA!!
Jeszcze nie zdecydowaliśmy czy w tegorocznej edycji zorganizujemy Paradę. Decyzja uzależniona jest od ilości uczestników i ostatecznej zgody Policji na zorganizowanie Parady. O wszelkich zmianach będziemy informowali na naszej stronie Facebookowej.


6. Gdzie publikowane będa informacje na temat bieżących zmian (odwołane lub przesunięte loty)?

Wszystkie informacje "z ostatniej chwili" publikujemy na naszej stronie na Facebooku www.facebook.com/balonywszczecinku

7. Czy na miejscu startu będą dostępne stoiska gastronomiczne?

Tak, w tym roku firma TYSKIE zadba o zabezpieczenie gastronomiczne podczas całego Festiwalu. Będą zarówno ogródki piwne, jak i możliwość zjedzenia posiłku.

Firma TYSKIE przygotowuje się także do otwarcia namiotu biesiadnego już w środę 3 lipca. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia namiotu. Świetna atmosfera przy muzyce "na żywo" w czasie oczekiwania na przyjazd załóg balonowych.
Namiot biesiadny jest osobną atrakcją i nie jest częścią Festiwalu Balonowego, jednak termin jego organizacji zbiega się z terminem Festiwalu.

8. Czy na wejście na Nocną Galę Balonów jest biletowane?

Nie, wszystkie starty balonów oraz Nocna Gala Balonów są widowiskiem bezpłatnym. Jednak należy pamiętać, że Nocna Gala Balonów odbywa się na boisku bocznym OSiR, które dysponuje ograniczoną ilością miejsc. Po wypełnieniu miejsca przeznaczonego dla Publiczności, bramki zostaną zamknięte i Nocną Galę będzie można oglądać wyłącznie spoza boiska.