Festiwal Balonowy Szczecinek 2019

PROGRAM FESTIWALU
wraz z omówieniem


 kronospan  TYSKIE                    Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szczecinku przy ulicy Piłsudskiego 3 to miejsce Festiwalu Balonowego 2019.  Wszystkie starty balonów oraz Nocna Gala Balonów obdywać  się będą w tym samym miejscu. Wyjątkiem jest lot w niedzielny wieczór. Wtedy piloci decyduja o miejscu startu indywidualnie, a celem ich lotu będzie flaga umieszczona na pływającej platformie na jeziorze Trzesiecko.Piątek 5 lipca 2019

godz. 18:00 - Pierwszy Start Balonów.


UWAGA !!!

godzina 18.00 to jest przewidywany czas wjazdu załóg balonowych na tereny OSiR. To nie oznacza, że balony o tej godzinie wystartują. Start balonów uzależniony jest od pogody i w oczekiwaniu na lepszą pogodę start może opóźnić do nawet 30 minut przed zachodem słońca.


Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Jako pierwszy wystartuje balon SZCZECINEK, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga balonu SZCZECINEK rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania balonu a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem) jak najbliżej środka tego krzyża. Zwycięzcą zostaje pilot, który rzuci marker najbliżej. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 20 metrów, wówczas zwycięzcą jest pilot balonu - lisa.

Sobota 6 lipca 2019


godz. 18.00 - Drugi Start Balonów

 

UWAGA !!!
godzina 18.00 to jest przewidywany czas wjazdu załóg balonowych na tereny OSiR. To nie oznacza, że balony o tej godzinie wystartują. Start balonów uzależniony jest od pogody i w oczekiwaniu na odpowiednią pogodę start może opóźnić do nawet 30 minut przed zachodem słońca.


Podobnie jak w locie piątkowym, rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Decyzja o rozgraniu tej samej konkurencji poraz drugi jest ściśle zwiazana z przypadkowością, mogącą mieć wpływ na wyniki. Czasami okazuje się, że balony ktorych piloci wcale nie chcieli rywalizować, lądują najbliżej lisa. To za sprawą zmiennych wiatrów, które w pełni mają wpływ na przebieg lotu. Dodatkowym utrudnieniem jakie wprowadzamy w tej konkurencji jest jednorazowa szansa. Każdy pilot dostaje tylko jeden marker. I to pilot decyduje kiedy go rzuci - czy zrobi to w pierwszym locie, czy może w drugim, dając sobie więcej szans ale też przyjmując wieksze ryzyko.
godz. 22.00 - Nocna Gala Balonów


To prawdziwa uczta dla Publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na Boisku Bocznym w całkowitej ciemności podświetlane przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie doświadczony już dyrygent, Pan Marcin Jaczewski.
Tego przedstawienia nie można przegapić!!


Nocna Gala Balonów to przedstawienie dedykowane specjalnie dla naszych widzów. Pragniemy aby wiedzieli Państwo że jest to bardzo cieżka praca dla wszystkich załóg, a przede wszystkim mocne nadwyrężenie sprzetu. Jednak nasi piloci dokładają wszelkich starań aby odwdzięczyć się mieszkańcom miasta za tak wspaniałe przyjęcie już przez tyle lat. W praktyce jeszcze żaden pilot nie odmówił udziału w Nocnej Gali. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą abyśmy wszyscy w tej Gali uczestniczyli. Nie szczędźmy braw i okrzyków. Załogi to wszystko słyszą i doceniają Państwa zaangażowanie :) :)
Na Nocnej Gali z pewnością zobaczymy balon SZCZECINEK stojący w centralnym jej punkcie. Pozostałe balony ustalone zostaną podczas briefingu z pilotami.Niedziela 7 lipca 2019


godz. 5.30 - Trzeci Start BalonówTo specjalny ukłon w kierunku Fotografów i Filmowców. Bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu z pieknymi barwami. Podczas tego lotu nie rozegramy konkurencji. Ten lot nazwany został wśród naszych pilotów "Just for Fun". I jest to po prostu radość z przeżywania lotu i podziwiania z ziemi balonów nad miastem o wczesnym niedzielnym poranku.godz. 18.00 - Czwarty Start Balonów 

UWAGA !!!
godzina 18.00 to jest przewidywany czas wjazdu załóg balonowych na tereny OSiR. To nie oznacza, że balony o tej godzinie wystartują. Start balonów uzależniony jest od pogody i w oczekiwaniu na odpowiednią pogodę start może opóźnić do nawet 30 minut przed zachodem słońca.


Rozegranie konkurencji Splash-or-Grab. W wolnym tłumaczeniu "Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę". To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku. Nigdzie indziej na świecie nie rozgrywana. Idea konkurencji pochodzi od słynnej "Fly in", jednak wykorzystaliśmy nieograniczony potencjał naszego miasta jakim jest jezioro i możliwość zgromadzenia publiczności wokół jeziora. W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę - dokładnie 3 metry nad taflą wody. No i tu pojawia się utrudnienie bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody. Jeśli natomiast opadanie będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi.

Udając się na pomost lub brzeg jeziora, należy pamiętać, że widowiskowość tej konkurencji ściśle zależy od wiejącego wiatru. Jeśli wiatr jest silniejszy, balony za zwyczaj przelatują jeden po drugim, czasem w dłuższych odstępach. Jeśli natomiast nie ma witru, wszystkie balony prawie jednocześnie pojawiają się nad taflą wody, robiąc niesłychane widowisko, łącznie z odbiciem lustrzanym. Tutaj również zachęcamy wszystkich fotografów aby uzbroili się we wszystkie dostępne sprzęty. Jeśli nie będzie wiało to taka okazja na kalendarzowe zdjęcia zdarza się bardzo rzadko.
Miejsca parkingowe


Na całym terenie OSiR nie ma możliwości parkowania samochodów. Dodatkowo w sobotę 6. lipca wyłączona będzie z ruchu część ulicy Mickiewicza (do ulicy Kamińskiego) oraz część ulicy Piłsudskiego (do ronda przy kościele).  Ulice te oraz teren Festiwalu przeznaczone są wyłącznie dla samochodów obsługujących balony oraz samochodów organizatorów i służb porządkowych i ratunkowych.

Do Państwa dyspozycji pozostają parking przy basenie (wjazd od ulicy Szczecińskiej). Samochody można również parkować przy Placu Kamińskiego (część trawiasta), parkingi przy ul. Wyszyńskiego. Ponadto istnieje dużo parkingów osiedlowych w promieniu nie większym niż 2 km od terenów Festiwalu.

 

 

 

 UWAGA!
Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia drobnych zmian w Programie,w szczególności w części dotyczącej organizacji. Wszelkie zmiany publikowane będą niezwłocznie tutaj oraz oraz w formie aktualizacji na stronie Facebookowej Festiwalu.
kronospan TYSKIE